- Joanna
- 2019-11-12
Wodociągi dostarczają do naszych domów odpowiednio przebadaną i spełniającą wymagania jakościowe wodę. Woda taka jest jednak badana w miejscu jej poboru, a nie u odbiorcy końcowego. Jeśli na naszym osiedlu lub w domu posiadamy stare rury, woda może zawierać szkodliwe związki. Dodatkowo woda z wodociągów w wielu regionach Polski cechuje się dużą twardością, przez co na armaturze jak i naczyniach pojawia się kamień. Może mieć to również negatywny wpływ na walory smakowe.
Jeśli uważamy, że jakość wody w naszym mieszkaniu czy domu jest niedostateczna mamy możliwość samemu ją oczyścić. Podstawowe grupy urządzeń do oczyszczania wody to:
– zmiękczacze i stacje uzdatniania wody,
– systemy odwróconej osmozy,
– filtry mechaniczne.
Metoda odwróconej osmozy wykorzystuje do oczyszczania wody specjalną membranę półprzepuszczalną. Jest ona w stanie przepuścić jedynie czyste cząsteczki wody. Zanieczyszczenia takie jak metale ciężkie, azotany, benzen czy bakterie i wirusy zostaną zatrzymane na membranie ze względu na zbyt dużą wielkość cząsteczek. Do zajścia całego procesu wymagane jest przejście wody przed membranę. Wymagana jest do tego pewna siła, jednakże ciśnienie w rurociągach jest wystarczające. Filtry odwróconej osmozy montuje się najczęściej w szafce pod zlewem w kuchni. W zależności od wybranego urządzenia może ono posiadać od 4 (system RO4) do nawet 8 stopni (RO8). Najbardziej rozbudowany system RO8 firmy UST-M posiada trzy filtry wstępne, osmotyczną membranę, trzy liniowe filtry końcowe oraz lampę UV. Lampa dezynfekuje wodę z wirusów i bakterii w bezpieczny sposób. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku własnego ujęcia wody.
Domowa stacja uzdatniania wody jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy posiadać czystą wodę we wszystkich punktach w naszym domu. W przeciwieństwie do filtrów odwróconej osmozy mogą być montowane zaraz za przyłączem wody ze względu na dużą wydajność. W środku takiego urządzenia znajduje się specjalne złoże, przez które przepływa woda. Zachodzi w nim proces wymiany jonowej i utlenienia zanieczyszczeń dzięki czemu są one usuwane z wody. Dodatkowo urządzenie tego typu mogą usuwać zanieczyszczenia organiczne.
Zmiękczacze wody nie posiadają elementu uzdatniającego wodę. Przy zakupie warto wybrać zmiękczacz wody polski producent. Jako przykład można podać tutaj urządzenie Lotus Sensor firmy UST-M.
Na pytanie jaki filtr do wody wybrać odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele będzie zależało od tego jakie są nasze wymagania. Jeśli chcemy używać wody oczyszczonej jedynie do picia i nie potrzebujemy bardzo dużej wydajności możemy zamontować filtr odwróconej osmozy. Natomiast jeśli potrzebujemy dużej wydajności i chcemy również ochronić naszą armaturę przed twardą wodą warto zastosować stacje uzdatniania wody lub zmiękczacz wody.
Zastosowanie urządzeń zmniejszających twardość wody wydłuży dodatkowo eksploatację sprzętu AGD jak zmywarki czy pralki. Dodatkowo zmniejszenie ilości kamienia kotłowego, sprawi że oddawanie ciepła przez piec będzie efektywniejsze co wpłynie na oszczędności.
Naczynia myte w zmiękczonej wodzie nie posiadają zacieków i są wyjątkowo błyszczące. Z kolei włosy po umyciu będą miękkie i puszyste.
Dodaj komentarz