Woda kolońska – jak działa? jak jej poprawnie używać?


Woda kolońska – jak działa? jak jej poprawnie używać?

Woda kolońska to typowo męski kosmetyk, natomiast okazuje się, że sporo mężczyzn nadal niekoniecznie poprawnie z niego korzysta. Cała sztuka w jej używaniu nie polega bowiem na wylewaniu na siebie ogromnych ilości wody kolońskiej. Ma ona dawać poczucie świeżości, poprawiać samopoczucie i pielęgnować skórę, bowiem wiele kosmetyków, np. do brody również zawiera dodatek wody kolońskiej.

  1. Do czego służy woda kolońska?
  2. Jak stosować wodę kolońską?
  3. Jak wybrać odpowiednią wodę kolońską?
  4. Gdzie stosować wodę kolońską?

Do czego służy woda kolońska?

Woda kolońska to nie antyperspirant, choć często działa podobnie do niego. Woda kolońska to bowiem kosmetyk, który stanowi rozwiązanie pośrednie między antyperspirantem a tradycyjnymi perfumami. Ma ona dawać poczucie świeżości, maskować niedoskonałości zapachowe, a także poprawiać samopoczucie. Dobrze dobrany zapach wody kolońskiej skutecznie może także zastąpić perfumy. Jest ona od nich nieco lżejsza, natomiast jest to raczej jej plus aniżeli minus. Świetnie sprawdza się jako codzienny kosmetyk, jak również zapach na biznesowe i wieczorne wyjścia. Woda kolońska pobudza, odświeża, poprawia samopoczucie i wpływa na pewność siebie. Warto jednak zachować umiar w korzystaniu z niej. Przyniesie to znaczeni lepsze efekty niż nadużywanie zapachu.

Jak stosować wodę kolońską?

Wodę kolońską warto stosować przede wszystkim z umiarem. To naprawdę podstawowa zasada używania tego kosmetyku. Nie ma bowiem nic gorszego niż mężczyzna zlany wodą kolońską od stóp do głów. To naprawdę nie robi dobrego wrażenia. Zapach, który wnosi z sobą do pomieszczenia taka osoba jest naprawdę często nie do wytrzymania dla pozostałych. Woda utrzymuje się na ciele kilka godzin, nie ma więc żadnego sensu używanie jej co godzinę. Przede wszystkim nadużywając wody kolońskiej doprowadzisz do tego, że jej zapach zamiast być odświeżający stanie się intensywny i mdlący. Zamiast przyciągać do ciebie ludzi będzie ich odpychać. W żaden sposób nie przedłuży to natomiast trwałości zapachu, a już z pewnością nie wpłynie dobrze na wysoko poziom higieny. Wręcz przeciwnie. Wysoka higiena zakłada, że zapach wody kolońskiej jest lekko wyczuwalny, współgra z ludzką skórą i jej zapachem, a nie przykrywa go grupą warstwą oparów.  Jeśli ktoś wyczuwa twój zapach z odległości kilku metrów, to nie jest dobry znak. Wystarczająca ilość to dwa psiknięcia czy dwa razy zanurzenia palca i wklepanie wody w odpowiednie miejsca na skórze. To, że modele w reklamach wylewają sobie wodę na całe dłonie, to tylko chwyt służący stworzeniu ładnego obrazka, natomiast nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. W przypadku wody kolońskiej zasada less is more naprawdę okazuje się skuteczna.

Jak wybrać odpowiednią wodę kolońską?

Wodę kolońską dla mężczyzn przede wszystkim należy dobrać do własnego gustu, ciała, skóry. Nie bez znaczenia są także okoliczności, w których zamierzasz stosować zapach. Nie warto kierować się wyborami innych, tylko poszukać tego zapachu, który naprawdę ci odpowiada. Kupowanie zapachu pod wpływem reklamy lub sugestii sprzedawcy nie zawsze kończy się dobrze. Warto oczywiście uwzględniać porady osób doświadczonych jeśli chodzi o męskie zapachy, natomiast nie można kupować wody tylko dlatego, że jest modna albo ktoś ją ci polecił. Sprawdź najpierw jak reaguje na zapach twoja skóra, jak tobie odpowiada dany zapach, czy jest zauważalny, bo jeśli czujesz go wyraziście, jest szanse, że z czasem popsuje ci on samopoczucie. Jeśli szukać wody kolońskiej na co dzień to postaw na lżejszy zapach aniżeli mocne nuty. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup linii produktów. Na przykład balsam do skóry twarzy i szyi po goleniu o tym samym zapachu co woda kolońska, będzie dobrze współgrał z perfumami.

Zapach oczywiście warto również dostosować do trybu życia, pracy, okoliczności. Do wyboru masz lekkie i świeże zapachy z nutami cytrusów, mentolu, ale także bardzo mocne i pikantne oparte na drzewie sandałowym czy piżmie. Nie każdy zapach nadaje się do biura, nie każdy na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, nie każdy zaimponuje dziewczynie na randce. W ciągu dnia postaw na lżejsze, delikatniejsze zapachy, nuty mniej zobowiązujące. Możesz spróbować także lekko kwiatowych lub aloesowych zapachów. Mocniejsze, piżmowe czy sandałowe zostaw na wieczór i wyjątkowe okazje.

Gdzie stosować wodę kolońską?

Wodę kolońską dla mężczyzn używa się jak perfum, a więc skrapia się nią te miejsca na skórze, które wydzielają największej ciepła. Są to przede wszystkim nadgarski, pachy, ale także szyja, policzki, skóra za uszami. Wybór miejsca aplikacji wody kolońskiej to oczywiście sprawa indywidualna, natomiast tutaj również warto zachować umiar. Nie należy natomiast spryskiwać nią ubrać, a samą skórę. Absolutnie nie należy także pocierać miejsc skropionych wodą kolońską. Wcieranie zapachu w skórę spowoduje jego załamanie i może skutkować utratą oryginalnego zapachu. Pocieranie wcale natomiast nie wydłuży trwałości zapachu. Zdecydowanie lepiej wklepać delikatnie zapach w skórę i tak go na niej pozostawić.


Joanna

Sprawdź również