Wąż ogrodowy rozciągliwy – jaki wąż wybrać do swojego ogrodu?


Wąż ogrodowy rozciągliwy – jaki wąż wybrać do swojego ogrodu?

Wąż ogrodowy to podstawowy asortyment w każdym ogródku – czy to przydomowym, czy na ogródku działkowym w mieście. Dzięki niemu nie musisz nosić już ciężkich wiader i konewek z wodą, ani regularnie ich napełniać, narażając się na ból pleców. Posiadając węża ogrodowego, bez problemu nawodnisz wszystkie rabatki w Twoim ogrodzie. Jakiego węża ogrodowego wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodu?

Jest kilka rodzajów węży ogrodowych, m.in. wąż zraszający, wąż ogrodowy rozciągliwy, wąż elastyczny czy kroplujący. Poza rodzajem ważna jest też długość węża, która wpływa na cenę, ale i na możliwości – wąż ogrodowy może podlać tylko kilka rabatek przed naszym domem, a może być tak długi, że podleje okazały park czy boisko piłkarskie. Zakup trzeba więc dopasować do potrzeb.

Długość węża ogrodowego

Najprościej jest obliczyć, ile węża potrzebujemy, mierząc odległość od ujęcia wody do najdalszego punktu ogrodu i dodając do tej liczby min. 2 metry, biorąc pod uwagę ewentualne przeszkody. Innym rozwiązaniem jest zakup dwóch węży i rozdzielacza. Warto wiedzieć, że im dłuższy wąż, tym mniejsze ciśnienie wody.

Średnica węża ogrodowego

Tutaj również zasada jest prosta – im większy ogród, tym większa powinna być średnica węża. Do dużych powierzchni powinniśmy wybrać wąż o średnicy nawet 19 mm, gdy dla mniejszych wystarczają węże 12,5 mm. Wartość ta związana jest z ciśnieniem wody, warto więc wybierać średnicę, której naprawdę potrzebujemy. 

Rodzaje węży ogrodowych

Wąż ogrodowy rozciągliwy – pod wpływem wody wydłuża się, dzięki czemu może podlewać rośliny w znacznej odległości, a po spuszczeniu wody zajmuje mniej miejsca. Wąż ogrodowy rozciągliwy to doskonały zakup do każdego ogrodu.

Wąż ogrodowy elastyczny – taki wąż się nie plącze, a do tego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zagięcia. Jeśli szukasz węża ogrodowego o znacznej żywotności, do pól uprawnych czy szkół leśnych, to będzie dobry wybór.

Wąż zraszający – to węże wyposażone w kilka kanałów i zmienne końcówki, dzięki czemu można wybrać różny poziom zraszania roślin. Podlewając w ten sposób, zużywasz mniej wody, a więc nie tylko dbasz o środowisko, ale i swój portfel. 

Czy materiał jest ważny?

Generalnie warto zwrócić uwagę na ilość warstw, z jakich wykonany jest wąż, bo to właśnie one decydują o jego trwałości. Im ich więcej, tym będzie mocniejszy i bardziej odporny na zniszczenie. Trzeba jednak zauważyć, że takie węże mogą być też cięższe, choć nie dzieje się tak zawsze – wszystko zależy od wybranego materiału.

Co jeszcze do nawadniania ogrodu?

Elektrozawory, zraszacze, przyłącza i obejmy, pompy i zbiorniki – w naszym ogrodzie wiele rzeczy może się przydać, aby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia roślin. Chcesz oszczędzić czas poświęcony na podlewaniu? Zastanów się nad wyborem systemów nawadniających (naziemnych lub podziemnych).

Dbanie o rośliny to dla wielu z nas odskocznia od codziennego zgiełku i czas na prawdziwy relaks. Niezależnie od tego, czy Twoje rabatki uginają się od kwiatów, czy od warzyw i owoców, musisz dbać o swoje rośliny. Nawadnianie, usuwanie chwastów i nawożenie to trzy podstawowe zabiegi, które trzeba wykonywać wokół roślin. Doświadczony ogrodnik jednak wie, że to dopiero początek ????


Joanna

Sprawdź również