Szampon i odżywka – czy to duet idealny?


Szampon i odżywka – czy to duet idealny?

W drogeriach często można spotkać szampony o bardzo dobrym składzie jakościowym, który teoretycznie mógłby wystarczyć, aby odbudować strukturę włosa i poprawić jego kondycję. W praktyce jednak styliści fryzur z całego świata zalecają, aby stosować nie tylko szampon odbudowujący, ale również odżywkę z tej samej serii, dla lepszych efektów. Zobacz, dlaczego powinno się stosować te dwa kosmetyki podczas każdego mycia!

Szampon odbudowujący włosy i odżywka wygładzająca

Zadaniem szamponu na porost włosów jest przede wszystkim dobrze umyć włosy, czyli oczyścić je z łoju, kurzu, zanieczyszczeń organicznych. Humektanty, emolienty i proteiny dodawane do składu szamponu są bardzo ważne, to one tworzą szampon odbudowujący włosy. Jednak ich zadaniem jest głównie mycie – substancje odbudowujące dodawane są do szamponu po to, aby lepiej współgrał on z odżywką. Występują w mniejszym stężeniu, a czas obcowania szamponu z włosami jest na tyle krótki, że nie muszą one działać zbyt dogłębnie. Odżywka o właściwościach odbudowujących i składzie podobnym do szamponu ma większe stężenie składników aktywnych i dłużej „przebywa” na włosach. Szampon odbudowujący jest więc bazą dla zadziałania odżywki – jedno bez drugiego w zasadzie nie zadziała tak samo dobrze, dopiero ten duet jest w stanie zdziałać cuda!

Szampon odbudowujący włosy w codziennej pielęgnacji

Szampon odbudowujący stosuje się przy włosach porowatych, zniszczonych, które wymagają dobudowania „cegiełek” z protein, aby utworzyć mocną, zdrową łodygę włosa. Aby spotęgować to działanie, do każdego mycia zaleca się stosować odżywkę odbudowującą. Dla włosów suchych i zniszczonych dobrym rozwiązaniem jest też, aby stosować naprzemiennie szampon odbudowujący włosy oraz szampon do włosów zniszczonych o silnych właściwościach nawilżających i odżywiających, wraz z odżywką z tej samej serii.

Codzienne mycie włosów

Włosy należy myć tak często, jak tego wymagają – gdy tylko staną się nieświeże lub przetłuszczone. Najlepiej spłukiwać je chłodną wodą i obwiązywać ciepłym, wygrzanym na kaloryferze ręcznikiem, aby wchłonął on nadmiar wody, i nie suszyć włosów wtedy, gdy nie jest to konieczne. Zastosowanie odżywki spłukiwanej po umyciu włosów działa na nie w bardzo wyrazisty sposób. Sprawia, że pasma stają się nabłyszczone, gładkie i miękkie w dotyku, łatwiej się rozczesują, a po wysuszeniu są lepiej dociążone, przez co nie tworzy się na głowie nieestetyczna, trudna do ujarzmienia fryzura. Stosowanie dobrej odżywki sprawia, że włosów nie trzeba dodatkowo obciążać kosmetykami do stylizacji.

 


Joanna

Sprawdź również