Prawidłowe ciśnienie i puls


Prawidłowe ciśnienie i puls

Ciągły pęd, stres czy niewłaściwa dieta powodują, że ciągle czujemy się osłabieni i coraz częściej zapadamy na różne infekcje. Pierwsze objawy złego samopoczucia możemy zaobserwować sami, bez użycia specjalistycznego sprzętu czy konsultacji z lekarzem. Bóle głowy, kaszel, ziemista cera, czy wysypka to skutki niewłaściwego dbania o organizm. Pomimo, że wydają się niegroźne, warto im zapobiegać, ponieważ przewlekle występujące prowadzą do poważnych chorób, których nie wyleczymy domowymi sposobami.

Ciśnieniomierz- twój sprzymierzeńca

Warto zaznaczyć, że niewiele, kto zastanawia się co dzieje się „wewnątrz” naszego organizmu. Zwykle takie pytania stawiamy kiedy zauważymy niepokojące symptomy, które poważnie mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Istnieją jednak metody, które pozwolą skutecznie kontrolować stan wewnętrznej równowagi naszego organizmu bez konieczność wychodzenia z domu. Jednym z najważniejszych przyrządów, który obligatoryjnie powinien znaleźć się w naszej domowej apteczce jest ciśnieniomierz. Urządzenie to, choć bardzo proste, pozwala kontrolować pracę naszego serca, poprzez pomiar dwóch istotnych parametrów- pulsu i ciśnienia tętniczego. Puls obrazuje szybkość bicia serca, a jego wartość prawidłowa powinna wynosić 70 uderzeń na minutę. Na ciśnienie tętnicze składa się ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg), którego wartości prawidłowe powinny mieścić się w zakresie 120-129 , a także ciśnienie tętnicze rozkurczowe, które u osoby zdrowej powinno przybierać wartości z zakresu 80- 84. Inne normy przyjęte są dla osób chorych na cukrzycę, choroby związane z nerkami, a także dzieci.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie i puls

Stałe monitorowanie podstawowych parametrów układu krwionośnego, pozwala nam samym zorientować się czy pracuje on bez problemów. Odstępstwa od normy mogą świadczyć o wielu niekorzystnych zaburzeniach i zmianach, które zaniedbane, wywołają szereg chorób układu krwionośnego, takich jak migotanie przedsionków czy miażdżyca. Jeśli podczas codziennych pomiarów parametrów krążenia krwi zauważymy, że wyniki nie mieszczą się w zakresie normy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia dalszych badań i wprowadzenia leczenia.

Przyczyny zaburzeń podstawowych parametrów układu krążenia

Do głównych przyczyn odstępstwa od normy prawidłowego ciśnienia jest nagromadzenie cholesterolu, wymuszające zwiększoną pracę serca, zbyt wysoki poziom cukru we krwi, a także palenie tytoniu i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.


Joanna

Sprawdź również