- Joanna
- 2022-06-18
Odzież robocza, odzież antyelektrostatyczna, fartuchy jednorazowe – na pewno nie są noszone do dekoracji i nie dlatego, że są ładne. Przede wszystkim wymogi BHP nakazują noszenie specjalnej odzieży w miejscu pracy. Poza tym ubranie tego typu chroni przed złymi warunkami pracy. Ale też przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Specyfiką odzieży roboczej jest to, że dostosowuje się ona do danego zawodu. Do jego obowiązków. Pracodawca odpowiada za wydanie takiej odzieży. Jednak to, czy jest ona wymagana określają przepisy BHP. Bo przecież nie we wszystkich zawodach musimy taką odzież zakładać, na przykład specjalistycznie nie muszą ubierać się dziennikarze czy pracownicy agencji reklamowych. Obowiązek taki najczęściej dotyczy pracowników obsługujących maszyny czy różnego rodzaju urządzenia.
komplety i zestawy – na przykład zestaw składający się z bluzy i spodni ogrodniczek (z ryglówkami zabezpieczającymi przed rozpruciem, regulowanymi szelkami i wewnętrznymi kieszeniami na dokumenty oraz innymi rodzajami kieszeni) wykonanych z wysokiej jakości materiałów.
bluzy robocze – wykonane z dobrych materiałów, na przykład 100% bawełny (bluza Brixton Natur – z górnymi kieszeniami zapinanymi na rzepy, regulowanymi gumką mankietami przy rękawach, idealna do noszenia zarówno zimą jak i latem. Bawełniany materiał o gramaturze 270g/m² zapewnia ochronę od spawalniczych iskier.
spodnie robocze – na przykład spodnie robocze ogrodniczki (trudnopalne, antyelektrostatyczne czy też malarskie z 6 kieszeniami) spodnie do pasa czy spodenki.
koszulki – t-shirty lub polo. Damskie, męskie albo unisex.
odzież robocza HACCP – fartuchy idealne do przemysłu spożywczego, cukierniczego, piekarniczego, masarniczego, ubojniczego czy rzeźniczego.
koszule robocze – bawełniane lub flanelowe, do noszenia jako strój roboczy czy też dla ochrony przed zimnem.
letnie kamizelki robocze – z bardzo dużą ilością kieszeni, do zastosowania podczas prac montażowych.
fartuchy robocze – poliestrowe lub bawełniane, w różnych fasonach.
kombinezony robocze – o różnych kolorach i funkcjonalności, z wieloma kieszeniami i przegródkami na narzędzia. Przeznaczone dla różnych zawodów. Praktyczne, wygodne, chroniące przed obtarciami i oddychające.
akcesoria odzieżowe – na przykład paski osłony szyi czy nakolanniki. Ułatwiające pracę i podręczne.
odzież specjalistyczna – to odzież stosowana w pracach wysokiego ryzyka, na przykład odzież antyelektrostatyczna (zbudowana z materiałów elektroprzewodzących i wykorzystywana w przemyśle petrochemicznym, gazowniczym i górniczym oraz na stacjach paliw), odzież spawalnicza, trudnopalna, antystatyczna ESD, chroniąca przed łukiem elektrycznym czy odzież dla pilarzy lub drwali.
odzież ostrzegawcza – odblaskowe kombinezony, kurtki, kamizelki, polary czy bluzy. Obowiązkowe dla rowerzystów albo pieszych przemierzających drogi po zmroku. W odblaskowym kolorze seledynowym, pomarańczowym, żółtym, czerwony, zielonym lub granatowym. Bezpieczne i doskonale widoczne.
odzież przeciwdeszczowa i wodoochronna – płaszcze, spodnie czy kurtki chroniące przed wodą. Wykonana z materiału nieprzepuszczającego wodę (poliester i PCV).
odzież jednorazowa – fartuchy jednorazowe, ochronki na obuwie, jednorazowe kombinezony, fartuchy foliowe, ochronne czepki, zarękawniki czy jednorazowe rękawice. Do zastosowania w laboratoriach, szpitalach, itd. Wykonana na przykład ze specjalnego materiału TYVEK, DUPONT, 3M.
Dodaj komentarz