O psiej adopcji


O psiej adopcji

Adopcja psa to krok, który chyba w jakimś momencie rozważał prawie każdy właściciel czworonoga. Wiele osób jednak ma wątpliwości dotyczące ewentualnego przygarnięcia zwierzaka ze schroniska. Z reguły dotyczą one bezpieczeństwa, ewentualnych kosztów, czy możliwości odnalezienia się starszego psa w nowym domu. Zdecydowanie jednak trzeba powiedzieć, że adopcja ma wiele pozytywnych stron.

Dlaczego adoptować psa ze schroniska?

Podstawowym powodem, dla którego kiedy myśli się o psie w domu należy w pierwszej kolejności rozważyć adopcję ze schroniska jest prosty fakt, że jest ich w schroniskach w tym momencie bardzo dużo. Nie tylko dużo, ale również zdecydowanie zbyt dużo, a zjawisko to ma kilka źródeł. Pierwszym z nich jest przede wszystkim nieodpowiedzialność wielu właścicieli zwierząt, którzy bardzo chętnie kupują szczeniaki z hodowli, a później nie potrafią sobie z nimi poradzić. Zawsze należy pamiętać: Pies to nie zabawka. Zwierzak pod naszą opieką to ogromna odpowiedzialność. Pies adoptowany ze schroniska, czy fundacji to również wielka szansa na zrobienie czegoś dobrego.

Jeśli rozważa się adopcję psa, warto sobie przede wszystkim zadać pytanie o własne możliwości – zarówno pod względem czasu, jak i finansów. Obecnie w polskich schroniskach można znaleźć psy w każdym wieku i praktycznie każdej rasy. Decydując się na adopcję należy pamiętać, że niektóre psy będą wymagały więcej uwagi niż inne, a odpowiedzialna decyzja również powinna tę kwestię uwzględnić. Z drugiej strony – o ile to tylko możliwe – zachęca się do adopcji zwierzaków starszych, czy takich, które mają problemy ze zdrowiem – czyli tych wszystkich, które najczęściej trudniej znajdą nowy dom.

Pies ze schroniska a bezpieczeństwo

Wątpliwością, jaką często mają osoby rozważające adopcję jest bezpieczeństwo. Wbrew (niestety) powszechnym opiniom nie ma czegoś takiego jak psy z natury agresywne. Na zachowania zwierząt znaczny wpływ mają ludzie, którzy je wychowują. Oczywiście czasami może się zdarzyć, że adoptowany psiak nie będzie łatwym zadaniem dla nowych opiekunów, a czasami może być również bardzo ciężko. W najtrudniejszych przypadkach poleca się skorzystanie z pomocy behawiorysty, który dysponując odpowiednią wiedzą, poradzi sobie z większością „trudnych” przypadków.

Wybierając do adopcji psy niektórych ras warto również mieć w pamięci to, że czasami wymagają one bardzo dużo uwagi, albo organizowania różnego rodzaju zajęć. Niektóre psy, przez wielowiekowy dobór są zdetermonowane do polowania, czy pracy, mogą się – jeżeli nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi – zwyczajnie nudzić i w konsekwencji tego sprawiać kłopoty. Tutaj również należy wykazać się odpowiedzialnością, stanąć na wysokości zadania i wybrać takiego psiaka, jakim będziemy w stanie się zająć. Nagrodą jest zazwyczaj wierny przyjaciel, darzący swoich opiekunów bezgranicznym przywiązaniem i zaufaniem.

Jak zadbać o adoptowanego zwierzaka?

Adoptowany pies jest już w domu, ale to jeszcze nie koniec pracy. Teraz należy zadbać o to, aby miał wszystko, czego będzie mu potrzeba. Wybór bardzo wysokiej jakości akcesoriów dla psa znaleźć można na stronie sklepu allfordogs.pl. Właściciele psów znajdą tam między innymi niezbędne w codziennych spacerach smycze, szelki i obroże. Powinny być one dostosowane do wieku, wielkości, czy ilości energii, którą dysponuje pies. Czasem również do stanu jego zdrowia. W ofercie sklepu znaleźć można różnego rodzaju obroże dla psa (zwykłe, sportowe, świecące), czy różnej wielkości i wytrzymałości smycze. Opiekunom psów zaadoptowanych ze schroniska poleca się bardziej stabilne szelki. To bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, kiedy jeszcze nie udało nam się ze zwierzakiem do końca „dogadać” i potrzebujemy mieć nad nim większą kontrolę. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi opiekunami dwóch psów dużym ułatwieniem może być podwójna smycz dla psa – która pozwala na wygodne wyprowadzanie jednocześnie dwóch czworonogów.

Wszystkie produkty oferowane w sklepie są wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości, które zapewniają nie tylko trwałość, czy wygodę właściciela i psa, ale również bezpieczeństwo. Smycze, szelki i obroże dostępne są w różnych rozmiarach, ale również posiadają możliwość regulacji i dopasowania do potrzeb zwierzęcia. Wszystkie akcesoria posiadają odpowiednie atesty gwarantujące ich bezpieczeństwo dla psów.


Joanna

Sprawdź również