Na co zwrócić uwagę kupując zawór kulkowy?


Na co zwrócić uwagę kupując zawór kulkowy?

Zawory kulowe ze względu na swoją specyficzną budowę znalazły szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach

Zbudowane są z następujących elementów:

  • korpus,
  • gniazdo,
  • dźwignia regulacyjna.
  • kula,
  • trzpień.

Praca zaworu polega na przesunięciu sfery lub jej wycinka tak, by całkowicie zablokować lub odblokować przepływ medium przez zawór. Przepływ blokowany jest całkowicie. Taka budowa zaworów kulowych determinuje ich zastosowanie. Warunkowane jest ono tym, że tego typu zawór nie nadaje się do swobodnego regulowania przepływu i jest wykorzystywany tam, gdzie przepływ medium jest całkowicie uwalniany lub blokowany. 

Do czego stosuje się zawory kulowe?

Zawory kulowe są bardzo wygodne użyciu. Wystarczy wykonać niewielki obrót, aby całkowicie zablokować przepływ w zaworze. Dlatego też ten rodzaj zaworów wykorzystywany jest zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. W przypadku instalacji domowych bardzo dobrze spisuje się, jako element instalacji wodnej, jako zawór całkowicie odcinający dopływ wody do obiegu. Może też służyć jako zawór odcinający obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania lub nawet instalacji gazowej. Ze względu na bardzo dużą szczelność i wytrzymałość, zawory kulowe stosuje się także w przemyśle. Swoje zastosowania znalazły w instalacjach rafineryjnych, chemicznych, rurociągach, a także w instalacjach przemysłowych w fabrykach. Ze względu na niską awaryjność są powszechnie stosowane jako elementy automatycznych systemów przemysłowych.

Na co zwrócić uwagę kupując zawór kulowy?

Kupując zawór tego typu, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, do czego zawór będzie użytkowany. Od tego zależy jaki model dobrać w kontekście maksymalnego ciśnienia roboczego. Standardowe zawory wytrzymują od kilkunastu do kilkudziesięciu barów, co jest w zupełności wystarczające w standardowych instalacjach wodnych. Trzeba jednak do tego podejść indywidualnie. Jeśli zaś zawór ma pełnić funkcję zaworu blokującego w instalacjach gazowych, trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Do tego typu instalacji wykorzystuje się specjalne stopy metali, które nie ulegają degeneracji. Jest to bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa, a także wieloletniego i bezproblemowego użytkowania instalacji. Jeśli zawór ma funkcjonować w instalacjach, których medium jest ciecz o wysokiej temperaturze, warto też zwrócić uwagę, jaką maksymalnie temperaturę dopuszcza producent. To również jest zależne od modelu i trzeba dobrać ten detal indywidualnie. Ma to duże znaczenie, chociażby ze względu na rodzaj zastosowanych uszczelek, które nie koniecznie mogą być dostosowany w danym modelu do wysokim temperatur. 


Joanna

Dodaj komentarz

Sprawdź również

PAMIĘTAJ O DNIU TATY!
  • Joanna
  • 2020-06-24
PAMIĘTAJ O DNIU TATY!