Lampy sufitowe w pokoiku dziecięcym – dobierz atrakcyjne oświetlenie


Lampy sufitowe w pokoiku dziecięcym – dobierz atrakcyjne oświetlenie

Pokoik dziecięcy jest miejscem w domu, które dopieszczamy i uatrakcyjniamy pod każdym względem, zanim jeszcze pojawi się na świecie jego właściciel. Wiemy równocześnie, że ten pokój będzie rósł razem z dzieckiem. Będą zmieniały się potrzeby niemowlaka, a potem przedszkolaka i ucznia, więc i elementy wyposażenia pokoju będą musiały co kilka lat ulegać modyfikacjom. Są jednak takie detale jak na przykład oświetlenie, które warto wybrać uniwersalnie, lub przynajmniej z nastawieniem na kilka kolejnych lat użytkowania. Jakie to lampy?

W pokoju dziecięcym wskazane jest, aby umieścić nie tylko lampę sufitową, stanowiącą główne źródło światła, ale również delikatne lampki ścienne czy stojące. To bardzo ważne, ponieważ do pokoju niemowlęcego w czasie nocy wchodzi się nierzadko kilkakrotnie. Gdy maluch wybudza się ze snu, rodzice będą próbowali uśpić go ponownie jak najszybciej, a jaskrawe górne światło temu nie sprzyja. Dlatego też wskazane są lampki ścienne o bardzo delikatnym, przytłumionym przez odpowiednią oprawę świetle żarówki. Wybierając ciepły kolor światła żarówki można uzyskać efekt przytulności, skłaniający malucha do szybszego zaśnięcia.

Górne światło może być już jednak jaśniejsze – białe lub jasnożółte, i powinno ono dokładnie oświetlać całe pomieszczenie. Wybór opraw do lamp sufitowych jest bardzo duży – na pewno uda się znaleźć coś uniwersalnego. W pokoiku dziecięcym można postawić na uniwersalne, nowoczesne plafony czy żyrandole, które świetnie będą pasowały do bardzo różnych elementów wyposażenia wnętrza, i z powodzeniem będą spełniały swoją funkcję nawet wtedy, gdy dziecko będzie już nastolatkiem.

Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Jeśli jednak wolisz lampy sufitowe, które lepiej będą pasowały stylistycznie do dziecięcego wnętrza, z pewnością uda Ci się znaleźć coś w sam raz do pokoju dla dziewczynki lub chłopca. Świetnym motywem są na przykład białe plafony w kształcie chmurek albo księżyca – to uniwersalny motyw, który wprowadza element bajkowy do pokoiku dziecięcego.

Oczywiście nie są to jedyne motywy, jakie można znaleźć wśród elementów oświetleniowych dedykowanych najmłodszym odbiorcom. Lampy w kształcie bajkowych postaci, zwierzątek, czy po prostu z kolorowymi oprawami z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Warto jednak zastanowić się, czy taki żyrandol lub plafon, które są odpowiednie do obecnego wieku dziecka, sprawdzą się także za trzy czy pięć lat. Wtedy malec będzie już starszy, będzie miał swoje własne gusta i preferencje, i zasadne będzie wprowadzenie drobnych zmian w jego pokoju.

Jakie dekoracje do pokoju dziecięcego?

Każdy, kto urządza pokój dla swojego dziecka powinien myśleć o dekoracjach z lekkim wyprzedzeniem. W przypadku lamp sufitowych czy koloru ścian, zdecydowanie dobrze jest postawić na ponadczasowe rozwiązania – jasne kolory dobre dla chłopców i dziewczynek, czy motywy, które nie wyjdą z mody za jakiś czas. Dzięki temu za kilka lat pokój będzie wymagał już ewentualnie lekkiego odświeżenia i wymiany mebli na te dostosowane do rosnącego dziecka i jego zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb.


Joanna

Sprawdź również