Lampy do jadalni nad stół – najważniejsze wady i zalety


Lampy do jadalni nad stół – najważniejsze wady i zalety

Współczesna stylistyka aranżacyjna sprawia, że jadalnia jest bardzo często jedynie częścią większego pomieszczenia, które wymaga odpowiedniego podziału z użyciem różnego rodzaju oświetlenia. W tym celu dobrze jest wykorzystać lampy wiszące, dzięki którym stół będzie dobrze oświetlony, a światło nie będzie przeszkadzało w czasie jedzenia czy rozmowy. Dlaczego takie rozwiązanie to najlepszy pomysł? Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.

 Lampy do jadalni

Lampy do jadalni powinny być połączeniem estetyki i dużej funkcjonalności. To bardzo ważne, by nie przeszkadzały podczas spożywania posiłków i umożliwiały swobodną rozmowę osób spotykających się przy stole. Samo jedzenie natomiast musi prezentować się na tyle apetycznie, by nikt nie stracił na nie ochoty. Czy rzeczywiście lampy wiszące są najlepszym rozwiązaniem? Poznaj ich wady i zalety.

Wiszące lampy do jadalni – czy warto?

Nowoczesne aranżacje wnętrz przewidują naprawdę różne rodzaje oświetlenia. Okazuje się, że coraz częściej rezygnujemy z klasycznych lamp wiszących na rzecz bardziej mobilnych modeli. W naszych salonach, przedpokojach i sypialniach pojawiają się kinkiety, lampy podłogowe i lampy stołowe utrzymane w odświeżonym, industrialnym stylu. Jednocześnie jednak nie sposób nie zauważyć, że najczęściej wybierane lampy do jadalni to klasyczne zwisy – dzięki nim jest funkcjonalna i estetyczna.

 lampy wiszące

Dlaczego lampy wiszące są najlepszym wyborem do jadalni? Przede wszystkim nie będą oślepiały domowników, którzy usiądą razem przy stole. Musisz wiedzieć, że strumień światła rozproszy się w taki sposób, by wszyscy się dobrze widzieli. Istotne jest jednak, by zwis pojawił się w centralnym punkcie stołu. W ten sposób będzie oświetlony w sposób bardzo równomierny.

Co jeszcze jest istotne? Musisz dobrać właściwą długość kabla oraz odpowiedni abażur. Lampy nad stół muszą bowiem kierować światło bezpośrednio w dół, nie na boki. Aby dobrze wybrać, nie musisz ograniczać się do najbardziej klasycznych form i kształtów. Choć dość powszechne są modele z delikatnie prześwitującego materiału, można zdecydować się także na rozwiązania wykończone tworzywem. Podstawowym zadaniem jest bowiem ochrona przed niechcianym światłem skierowanym bezpośrednio w twarze.

 lampa sufitowa

Co jeszcze decyduje o tym, że najlepsze lampy do jadalni to właśnie zwisy? Należy pamiętać o tym, że w czasie wspólnych posiłków bardzo ważne jest wasze bezpieczeństwo. W trakcie siadania czy podawania kolejnych posiłków istotne jest, by pod nogami nie przeszkadzały żadne ciągnące się kable. W ten sposób chronisz się przed niechcianymi wypadkami, które mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Nowoczesne oświetlenie do jadalni może cechować naprawdę zróżnicowany design, dzięki czemu naprawdę każdy znajdzie modele idealnie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Obecnie wybór jest tak duży, że zarówno miłośnicy klasyki, jak i osoby preferujące minimalistyczne trendy bez trudu coś dla siebie wybiorą. Do łask powróciły również pozłacane lampy sufitowe, które doskonale komponują się w aranżacjach utrzymanych w stylu glamour.

 lampy sufitowe

Czy wiszące lampy do jadalni mają wady?

Czy istnieje oświetlenie, które zachwycałoby i jednocześnie wpisywało się w potrzeby każdego użytkownika? To niemożliwe, bowiem każdy z nas ma inny gust i inne oczekiwania. Dlatego każdy z nas powinien w sposób indywidualny podejść do projektowania własnej przestrzeni i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Warto więc zdawać sobie sprawę, że nawet lampy wiszące do jadalni mogą mieć swoje wady. Co dobrze jest wiedzieć?

Przede wszystkim lampy wiszące nie są mobilne. Ich lokalizację można zmienić tylko drogą czasochłonnego remontu, który będzie kosztował również sporo pracy i pieniędzy. Aby tego uniknąć, trzeba dobrze przemyśleć ich ułożenie. W ten sposób osiągniesz perfekcyjny efekt wizualny i zwiększysz funkcjonalność wybranego pomieszczenia. Aby to się udało, najlepiej będzie porozmawiać z doświadczonym architektem wnętrz.


Joanna

Sprawdź również