- Joanna
- 2019-06-03
Kuchnia w stylu prowansalskim łączy w sobie prostotę i sielski urok. Naturalne tworzywa, pastelowe barwy i delikatne zdobnictwo czynią ją miejscem przytulnym, do którego chętnie się wraca. Prezentujemy pięć obowiązkowych elementów stylu prowansalskiego w wystroju kuchni.
Styl prowansalski ma sporo wspólnego z rustykalnym – wywodzi się wszak z malowniczych wiosek francuskiej Prowansji. Absolutną podstawą udanej aranżacji jest zatem sięganie po naturalne surowce.
Podłoga powinna zostać wyłożona kamieniem lub płytkami ceramicznymi imitującymi kamień, które będą fantastycznie współgrać z ciepłymi kolorami ścian, mebli i dekoracji. Można też zdecydować się na drewnianą podłogę lub parkiet. Zaimpregnowane i odpowiednio pielęgnowane drewno bukowe, dębowe czy jesionowe okaże się solidnym, trwałym i efektownym materiałem.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim również powinny być wykonane z drewna. Szafki kuchenne mogą mieć białe fronty – gładkie, częściowo przeszklone albo ozdobione ażurowymi wycięciami i motywami roślinnymi. Do tego solidny drewniany stół i kontrastujące z nim lekkie krzesła o oparciach z pionowymi szczebelkami. Dobierzmy tekstylia z niebarwionego lnu: chodnik, obrus lub bieżnik, ściereczki i zasłonki.
W kuchni w stylu prowansalskim nie może zabraknąć też roślin. Warto wyeksponować kuchenny zielnik, stawiając na parapecie gliniane donice albo wykorzystując urocze osłonki z wikliny.
Wybierając kolory ścian, stawiajmy na jasne odcienie: czystą biel albo cieplejsze tony kości słoniowej. Do kamiennej podłogi i mebli z drewna wspaniale będą pasować ściany w stanie półsurowym, niewygładzone i niepokryte równą warstwą farby, lecz tylko pobielone. Rustykalny efekt chropowatej ściany można uzyskać z użyciem pasty strukturalnej. Jeśli duże powierzchnie będą miały naturalne jasne kolory, łatwo dopasujemy do nich wielobarwne dodatki. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna tętnić życiem: znajdzie się w niej miejsce na pastelowe odcienie zieleni, oranżu, żółci, różu, niebieskiego i, oczywiście, na fiolet lawendy.
Myśląc o Prowansji, widzimy oczami wyobraźni rozległe pola lawendy skąpane w słońcu. Takie sielskie widoki powinny znaleźć się – w nieco mniejszej skali – również w naszej wymarzonej kuchni. Mogą to być np. obrazki lawendowych pól w prostych drewnianych ramkach czy przybory kuchenne z motywami lawendy, np. słoiki, tace i naczynia dekorowane techniką decoupage’u.
Styl prowansalski kocha żywe i suszone rośliny, dlatego strzałem w dziesiątkę okażą się bukieciki lawendy w małych wazonikach lub, jeszcze lepiej, w blaszanych dzbankach. Warto pamiętać również o innych roślinnych symbolach Prowansji, takich jak winogrona, oliwki oraz zioła prowansalskie: rozmaryn, tymianek, szałwia lekarska, bazylia, cząber ogrodowy czy majeranek.
Styl prowansalski jest przeciwieństwem nowoczesnego minimalizmu, dopuszcza więc liczne dekoracje, pod warunkiem, że wszystkie elementy aranżacji będą cechować się pastelowymi kolorami i lekką formą. Smukłe, wysokie naczynia, lampy wiszące o zaokrąglonych kloszach, meble z elementami ażurowymi oraz okrągłe drewniane pudełka i koszyczki na drobiazgi uczynią z kuchni przytulny kącik relaksu.
Do kuchni w stylu prowansalskim idealnie pasuje modny styl shabby chic, czyli „sfatygowany szyk”. Polega on na celowym postarzaniu mebli i akcesoriów oraz nadawaniu im lekko podniszczonego, niedbałego wyglądu. Efekt shabby chic można osiągnąć samodzielnie poprzez specjalne techniki malowania mebli. Wystarczy zostawić prześwity przy nakładaniu kolejnych warstw farby, a do tego zastosować przecierkę albo użyć lakieru do spękań. Styl shabby chic, choć wywodzi się z Wielkiej Brytanii, operuje pastelowymi kolorami, subtelnymi formami i motywami kwiatowymi, dlatego doskonale odnajdzie się w kuchni rodem z Prowansji i znakomicie podkreśli jej rustykalny, sielski charakter.
Dodaj komentarz