Korekta nosa – na czym polega


Korekta nosa – na czym polega

Nos należy do elementów twarzy, które najbardziej wysuwają się na pierwszy plan. Niezadowolenie płynące z wyglądu własnego nosa można zatem łatwo zrozumieć. Nic jednak straconego – tym, którzy nie są zadowoleni z kształtu swojego nosa, z otwartymi na oścież ramionami wychodzi rhinoplastyka: operacja plastyczna nosa.

Kto może poddać się operacji korekty nosa? Najniższa granica wiekowa to 18 lat, choć warunkiem głównym jest zakończenie rośnięcia i rozwoju nosa. Rhinoplastyka oferuje szereg usług w zakresie operacji nosa – od korekcji kształtu przez zmniejszanie bądź zwiększanie wielkości aż do modelowania przegrody nosowej. Można również wymodelować przegrodę nosową i czubek nosa, a także regulować odległość między dziurkami nosowymi. Gro przypadków, w których zgłaszane jest zapotrzebowanie na rhinoplastykę, obejmuje jednak operacje regulujące asymetrie występujące w przypadku nosa.

Plastyka nosa przeprowadzana jest przeważnie przy użyciu znieczulenia ogólnego, pod narkozą. W takim wypadku pacjent podczas operacji jest uśpiony i ma obowiązek pozostania po operacji przez co najmniej jedną dobę. Przy stosowaniu znieczulenia ogólnego pacjent powinien minimalnie sześć godzin przed zabiegiem nie przyjmować płynów ani pokarmu, powinien też zrezygnować z używek na okres poprzedzający operację korekty nosa.

Operacji nosa można dokonać na dwa sposoby, wyjaśnia przedstawiciel kliniki drparadowska.pl. Pierwszym z nich jest operacja metodą otwartą. Polega ona na robieniu przez lekarza cięcia na kolumience nosa. Blizna, jaka pozostaje po zabiegu, jest ledwo widoczna – często trzeba się dokładnie przyjrzeć, aby móc w ogóle ją dostrzec. Metoda otwarta pozwala na dokładniejsze modelowanie nosa.  Metoda zamknięta natomiast polega na przeprowadzaniu cięć wewnątrz nosa, co sprawia, iż w efekcie nie pozostają widoczne żadne blizny.

Po wykonaniu zabiegu pacjent pozostaje w klinice, a założony opatrunek zdejmuje się po upływie od siedmiu do dziesięciu dni. Nie należy się obawiać obrzęków oraz siniaków na skórze, gdyż są one zwykłymi objawami pooperacyjnymi. Ulgę oraz ich zmniejszenie może przynieść stosowanie zimnych okładów, zwłaszcza przez pierwsze dwie doby od zabiegu.

Co ważne, przez minimum osiem tygodni po wykonaniu korekcji nosa należy wyjątkowo ostrożnie oczyszczać nos. Pomocna może okazać się tutaj sól morska, która zdecydowanie ułatwia pozbycie się wydzieliny z nosa w sposób nieinwazyjny.


Joanna

Dodaj komentarz

Sprawdź również