Jakie są rodzaje brody i jak o nią dbać?


Jakie są rodzaje brody i jak o nią dbać?

Obecnie można zauważyć rosnący trend związany z popularnością brody. Coraz więcej mężczyzn zaczyna ją zapuszczać i pielęgnować. Można to robić na dwa sposoby: w specjalistycznym salonie kosmetycznym u barbera lub samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba stosować do niej odpowiednie kosmetyki, które będą również wysokiej jakości. Jakie są rodzaje brody i w jaki sposób o nie zadbać?

  1. Pielęgnacja brody – częste mycie
  2. Szczotkowanie brody przy pomocy kartacza
  3. Kosmetyki do brody

Pielęgnacja brody – częste mycie

Rodzaje brody są różne, ale nie zmienia to faktu, że każdy z nich wymaga specjalnego traktowania. Tak jak inne części ciała, tak samo brodę należy często myć. Wielu mężczyzn zapomina o tym, wychodząc z założenia, że lekkie opłukanie jej wodą podczas kąpieli wystarczy. Oczywiście jest wręcz przeciwnie. Pasta do włosów także nie będzie idealnym rozwiązaniem.

W przypadku brody należy stosować dedykowane do jej pielęgnacji kosmetyki. Warto także pamiętać, że osiadają się na niej resztki jedzenia. O ile z jedno czy dwudniowym zarostem nie ma takiego problemu, to już z kilkunastu centymetrowym kłębkiem włosów pod ustami już tak. Najlepiej jest stosować szampony i mydła z naturalnych składników. Regularne i częste mycie nie tylko spłukuje brud, ale również zapobiega wysuszaniu się skóry i powstawaniu pryszczy.

Szczotkowanie brody przy pomocy kartacza

Jeśli postanowiłeś zapuścić kilkunastodniowy, zarost musisz się liczyć z tym, że on także wymaga czułości. Nie można więc zapominać o jego głaskaniu i czesaniu. Zwykły grzebień nie będzie odpowiednim narzędziem. Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane akcesoria jak szczotka do brody lub kartacz.

Przy ich pomocy nie tylko rozczeszesz włosy, ale także zaczniesz masować skórę, co przełoży się na większe jej ukrwienie. Szczotkowanie pozwala również odpowiednio ułożyć się włosom, a dodatkowo czynność ta koi i uspokaja nerwy poprzez oddziaływanie na zakończenia nerwowe.

Kosmetyki do brody

Szampon, olejek, balsam, pomada, specjalne kremy. Czy faktycznie aż tylu kosmetyków potrzeba do tego, aby odpowiednio zadbać o swoją brodę? Czy półka w łazience musi wyglądać jak damska toaletka? Nie, a na dodatek można powiedzieć, że im więcej kosmetyków będzie nakładane na brodę, tym gorzej dla jej kondycji. Do jej pielęgnacji wystarcza trzy, maksymalnie cztery podstawowe preparaty. Podstawą jest balsam do brody, który nawilża ją lub układa. Należy go dobrać odpowiednio do typu zarostu i jego długości.

W celu odżywienia brody powinno się wybierać balsamy nawilżające, natomiast jeśli ma się problem z jej ułożeniem, to zdecydowana większość zawiera w swoim składzie wosk, który pomaga w stylizacji brody. Kolejnym preparatem są olejki, które szczególnie zalecane są w początkowej fazie, gdy rosnący zarost jest twardy i kłuje. Ich zadaniem jest go nawilżyć, a także nadać mu niesamowitego zapachu.

Odżywki do brody powinno się wykorzystywać w momencie, gdy traci ona blask, końcówki się rozdwajają, a włosy są zniszczone. Warto zainwestować w środki do pielęgnacji, które będą na bazie naturalnych składników. Dzięki ich zastosowaniu broda znów będzie lśnić i będzie prawidłowo odżywiona. Ostatnim środkiem do pielęgnacji brody, który powinno się stosować, jest wosk do wąsów. Owszem, można używać tych samych preparatów co do brody, jednak znacznie lepszy efekt uzyska się, stosując tę dedykowane do zarostu pod nosem. Dzięki temu staną się one nieco mniejsze, będą się lepiej prezentować i łatwiej będzie je uformować.


Joanna

Sprawdź również