- Joanna
- 2019-05-06
Rożek to od lat jednym z podstawowych elementów, z jakich składa się wyprawka niemowlaka. Docenić go można już w pierwszych dniach życia dziecka!
Dlaczego rożek jest aż tak bardzo lubiany? Przede wszystkim odpowiada na naturalne potrzeby dziecka, wpływa na łatwiejsze zasypianie i daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. A na tym nie koniec!
Jeżeli mamy rożek, to w pierwszych tygodniach życia w ogóle nie musimy zaopatrywać dziecka w dodatkową pościel do łóżeczka. Wystarczy dziecko zawinąć w rożek i położyć w łóżeczku lub kołysce. Mało tego, że maluch będzie mieć zapewniony komfort cieplny i nie będzie się odkrywać, to jeszcze ma swobodę ruchów. Materiał nie będzie się rolować ani marszczyć nawet kiedy dziecko się wierci, a to zapewnia większą wygodę.
Ale na rożek dla niemowląt warto spojrzeć nieco szerzej, bo może on służyć nie tylko do spania. Wiele dzieci uspokaja się, kiedy są ciasno otulone. Wynika to z tego, że w brzuszku mamy było ciepło, ciasno i bezpiecznie. Dlatego też, kiedy maluszkowi dokucza ząbkowanie albo kolki, to w pierwszych miesiącach rożek może być bardzo pomocny. Jest to również wygodny sposób, by maluszka nosić na rękach.
Rożki niemowlęce są w wielu odsłonach, różnią się właściwie wszystkim: rozmiarem, materiałem, wiązaniem usztywnieniem. Nie mówiąc już o całym bogactwie wzorów, jakie znajdziemy w sklepach. Aby mieć pewność, że kupujemy właśnie to, co jest potrzebne, wcześniej powinniśmy się chwilę zastanowić. Przede wszystkim wielkość – uniwersalnym rozmiarem jest 70 x 70 cm. Po tym, jak włożymy dziecko do rożka, bez trudu ułożymy je w kołysce, łóżeczku i wózku.
Drugim istotnym czynnikiem jest materiał. Dzieci mają skórę podatną na podrażnienia, więc musimy zwracać uwagę, by rożek był z delikatnego i naturalnego materiału. Taki jest m.in. rożek niemowlęcy z https://kidspace-shop.com/do-spania/rozki-dla-niemowlaka/,który jest w pełni bezpieczny dla maluszka i posiada atesty, które potwierdzają jego jakość. Równie ważne jest wypełnienie rożka, które powinno być antyalergiczne.
Następnie pomyślmy nad rodzajem zapinania lub wiązania. Rożek może być zapinany na guzik, czy rzepa, ale często obecne są wiązania. Szczególnie efektownie wyglądają ozdobne wstążki. Jednak decydując się na wiązanie, musimy mieć świadomość, że nie zawsze dziecko będzie cierpliwie czekać, więc zrobienie kokardki może być trudne. Trzeba też podjąć decyzję na temat tego, czy rożek będzie usztywniany, czy nie. W sztywnym rożku łatwiej dziecko przenosić. Z kolei miękki można w przyszłości potraktować jako kocyk.
Dodaj komentarz