- Joanna
- 2020-02-27
Oświetlenie odgrywa jedną z głównych ról w życiu człowieka. Dzięki niemu można cieszyć się zdrowiem, dobrze odpoczywać oraz efektywnie pracować. Oczywiście najlepsze jest światło naturalne, a jeśli już trzeba wybrać lampy, to takie, aby dawały światło jak najbardziej zbliżone do tego dziennego.
Wybór odpowiedniej lampy zaczyna się na etapie planowania całości remontu lub urządzenia domu. Usytuowanie innych elementów podpowie, w których miejscach najlepiej zainstalować gniazdka oraz w jaki sposób wykonać instalację elektryczną.
Aby gospodarka hormonalna była zachowana, należy zapewnić organizmowi światło jak najlepszej jakości. Dlatego obecnie w domach króluje oświetlenie LED, które nie dość, że posiada lepsze parametry od zwykłych żarówek, to jeszcze pozwala na mniejsze zużycie energii elektrycznej.
W domach o dużej powierzchni lampa pełni funkcję dekoracyjną, natomiast tam, gdzie powierzchnia użytkowa jest niewielka – funkcję praktyczną. Wybór oświetlenia sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się przestronniejsze. Należy pamiętać, aby światło padało na duże powierzchnie, a nie na detale.
Nie można ograniczać się w pomieszczeniu do jednego źródła światła, ponieważ każde spełnia inną rolę. Lampy sufitowe są podstawowym oświetleniem, lecz warto nabyć także takie, które dają światło punktowe. Dzięki kinkietom ma się zapewnione delikatne światło, ale mogą także służyć jako światło do czytania. Zamiennie do nich stosuje się lampki nocne. Popularne są także lampy stojące, które mogą dawać równie dużo światła, co lampy wiszące.
Kupując oświetlenie do domu, należy zapoznać się z jego parametrami i innymi cechami:
– ilość lumenów, czyli ilość światła, którą będzie emitować żarówka; im większa ilość lumenów, tym więcej światła w pomieszczeniu,
– natężenie światła, wyrażone w luksach, informuje, ile wyemitowanego światła dociera do powierzchni; ta cecha jest decydująca dla osób wykonujących pracę oraz podczas zajęć, które wymagają skupienia,
– temperatura barwowa jest wyrażana w stopniach Kelwina; im niższa temperatura, tym światło jest cieplejsze. Do każdego pomieszczenia będzie pasować oświetlenie o innej temperaturze barwowej. Ciepłe barwy są relaksujące, dlatego najlepiej będą nadawać się do miejsc odpoczynku: sypialni i salonów. Światło o temperaturze neutralnej ma za zadanie pobudzić użytkownika, czyli instaluje się je głównie w biurach. Oświetlenie o temperaturze chłodnej mocno pobudza i jest stosowana na dużych powierzchniach,
– wskaźnik oddawania barw – dzięki niemu można odpowiednio dobrać kolory wnętrz; im niższy wskaźnik, tym łatwiej o przekłamanie w odbiorze koloru.
Dodaj komentarz