Jak urządzić funkcjonalny salon?


Jak urządzić funkcjonalny salon?

Nawet w najmniejszym pomieszczeniu można urządzić przytulny, a przy tym funkcjonalny salon. Odpowiednio dobrane kolory i wzory tkanin i dodatków, praktyczna wielkość mebli i ich sprytne ustawienie to cała tajemnica sukcesu udanej aranżacji pokoju dziennego. Jakie więc wybrać meble do salonu? Jak je ustawić, by optymalnie zagospodarować przestrzeń? Oto kilka podpowiedzi.

Jak urządzić funkcjonalny salon?

Nawet w najmniejszym pomieszczeniu można urządzić przytulny, a przy tym funkcjonalny salon. Odpowiednio dobrane kolory i wzory tkanin i dodatków, praktyczna wielkość mebli i ich sprytne ustawienie to cała tajemnica sukcesu udanej aranżacji pokoju dziennego. Jakie więc wybrać meble do salonu? Jak je ustawić, by optymalnie zagospodarować przestrzeń? Oto kilka podpowiedzi. 

Kanapa, sofa i narożnik. Jaki wybrać „wypoczynek” do salonu?

Wybór sofy do pokoju dziennego będzie tu prawdopodobnie najważniejszą decyzją. Jeśli mamy mały salon, lepiej jest wybrać prostą w formie kanapę lub narożnik, które nie przytłoczą całego pomieszczenia. W większym pokoju dziennym możemy się pokusić o solidną, dużą, miękką, pikowaną kanapę. Nie trzeba wcale kupować całego gotowego zestawu. Dobrane kolorystycznie i stylistycznie meble z różnych kolekcji będą wyglądały ciekawiej. 

Stolik kawowy do pokoju dziennego

Stolik kawowy to mebel, którego wybór uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej wybrać taki z okrągłym blatem. Jeśli na noc będziemy rozkładać tapczan, lepszy będzie lekki model. Jeśli z kolei mamy mało miejsca do przechowywania, to doskonałym wyborem będzie stolik kawowy z szufladkami lub nawet z większymi szufladami. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest też zestaw stolików, z których jeden można schować pod drugim. Uznaje się, że wysokość stolików kawowych nie powinna przekroczyć 55 cm, jednak optymalnie będzie, jeśli  blat stolika znajdzie się na równi z siedziskiem kanapy lub narożnika. 

Kominek kontra telewizor, czyli jak ustawić meble w salonie

Wielbiciele maratonów filmowych z pewnością będą chcieli ustawić sofę naprzeciw telewizora. Jeśli jednak jednocześnie w salonie znajduje się kominek, to czy nie przyjemniej jest zapatrzeć się w płonące w nim polana? Tu wybór może być naprawdę trudny, dlatego też w takim przypadku trzeba zaplanować obie „atrakcje” w takich miejscach, aby można było z kącika wypoczynkowego spoglądać zarówno na płomienie w kominku, jak i na telewizor. Zwykle sprawdza się tu kominek narożny, ale wiele innych pomysłów znaleźć można na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/salon 

Puf do pokoju dziennego

Puf zwykle zawiera pojemnik, w którym można wygodnie przechowywać dowolne przedmioty. Ponadto, jeśli wybierzemy wystarczająco duży model o płaskim siedzeniu, może posłużyć nam za stolik. Stawiamy na nim dużą tacę lub też (jako stałe rozwiązanie) zamawiamy szybę, która będzie stanowiła jego blat. Dodatkową zaletą pufów jest fakt, że zwykle wyposażone są one w kółka. Jak wiadomo, pufy nie należą do najwygodniejszych do siedzenia mebli, ale ze względu na swoje inne atuty, z pewnością zasługują na naszą uwagę.


 Jaki wybrać fotel do salonu?

Jeśli tylko mamy wystarczająco dużo miejsca w pokoju dziennym, wstawienie do niego wygodnego fotela będzie bardzo dobrym pomysłem. W fotelu przyjemnie się odpoczywa, czyta i pracuje na komputerze. Warto tu jednak wspomnieć, że znaleźć  fotel, który zapewni nam maksimum komfortu, wcale nie jest łatwo. Na co więc zwrócić uwagę? Siadając w dobrym fotelu, mamy wrażenie lekkiego „zapadania się” i ukrycia (stąd zasłużoną popularnością cieszą się tak zwane fotele uszaki). Oparcie powinno być lekko odchylone do tyłu, a siedzisko głębokie. Dobry fotel powinien też dać nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa, dlatego najlepiej wybrać taki na  postawie lub krótkich, solidnych nóżkach. 

Dodatkowe wyposażenie w salonie

W funkcjonalnym salonie nie może zabraknąć dodatków i dekoracji, które znacznie ułatwiają i uprzyjemniają nam życie na co dzień. Mowa tu między innymi o takich elementach wyposażenia, jak gazetnik ustawiony przy fotelu, wysoka lampa, przy której świetle najlepiej czyta się książki, a także o barek na kółkach, który w razie potrzeby można przesunąć w dowolne miejsce. Jeśli do tego zadbamy o miękki dywan, gruby pled i przyjemne w dotyku dekoracyjne poduszki, a także ciepłe światło tuż nad stolikiem, będziemy mogli uznać aranżację swojego funkcjonalnego salonu za udaną.

 


Joanna

Sprawdź również