- Joanna
- 2019-07-17
Wśród różnych środków medycyny naturalnej prym wiodą napary ziołowe zwane również herbatami ziołowymi. Stosowane od pokoleń pomagają uporać się z różnymi łagodnymi dolegliwościami. Na jakie zioła warto szczególnie zwrócić uwagę?
Rośliną o ciekawym smaku i wielu efektach jest mięta pieprzowa. Wytwarzany z niej mentol jest obecnie masowo wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Trudno zliczyć jak wiele produktów ma miętowy smak lub aromat – cukierki, napoje, słodycze, lekarstwa, ale też detergenty. Jednak sam aromat to nie wszystko. Napar z mięty oprócz posiadania miętowego smaku i zapachu ma bogate właściwości wspomagające układ pokarmowy. Ułatwia trawienie, pomaga przy zapaleniach błon śluzowych żołądka, wspomaga apetyt. Jest również pomocny przy nudnościach i czkawce. Mięta stymuluje przemianę materii. Wykazuje również działania podobne do melisy.
Melisa to roślina stosowana powszechnie jako domowy środek uspokajający. Ułatwia zaśnięcie, zmniejsza pobudzenie i rozluźnia. Ma także właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że usuwa z organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych. Melisa wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego stosuje się ją w czasie infekcji, by łagodzić ich objawy i wspomagać organizm w walce z patogenami. Trzeba jedynie uważać na możliwe upośledzenie zdolności motorycznych i nie prowadzić po melisie pojazdów mechanicznych.
Innymi roślinami, po które warto sięgnąć, są konopie i pokrzywy. Mówimy o nich razem, ponieważ rodziny konopiowatych i pokrzywowatych są ze sobą blisko spokrewnione. Herbata z konopi jest przygotowywana z odmiany cannabis sativa, czyli konopi siewnych, uprawianych legalnie, ze względu na niską zawartość THC. Posiadają one jednak CBD, kannaibidiol, który wykazuje działania relaksujące i uspokajające, poprawiające sen czy apetyt. Z tych względów herbata z konopi jest dobrym wyborem dla osób poszukujących uspokojenia. Jej działanie jest podobne do innych produktów konopnych, jak oleje CBD i susz (te można dostać w wyspecjalizowanych sklepach konopnych, na przykład 4ease.pl). Warto zwrócić uwagę, że do rodziny konopiowatych należy również chmiel, którego szyszki mają podobne działanie.
Pokrzywa z kolei służy pomocą w stanach zapalnych i infekcjach, w szczególności tych związanych z drogami moczowymi. Pomaga także w chorobach alergicznych. Zawiera witaminy z grupy B i K oraz minerały – cynk, krzem, żelazo, wapń. Jej picie poprawia stan włosów i paznokci. Napary z pokrzywy są również stosowane bezpośrednio jako płukanki wzmacniające włosy.
Wspomniane wyżej herbatki ziołowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Zainteresowanym medycyną naturalną polecamy dalsze zgłębianie tematu. Na pewno warto mieć kilka ziół w swojej domowej apteczce. Niektóre nadają się na smaczne zamienniki kawy i herbaty do picia na co dzień. Otaczająca nas przyroda oferuje wiele dobrodziejstw – musimy im tylko dać szansę.
Dodaj komentarz