Dobry dermatolog – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?


Dobry dermatolog – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Nasza skóra to nie tylko powłoka oddzielająca człowieka od świata zewnętrznego. W rzeczywistości jest rodzajem bariery, która chroni resztę ciała przed negatywnymi wpływami środowiska zewnętrznego. Skóra bierze udział w termoregulacji organizmu, dzięki czemu ponownie w Internecie czujemy się komfortowo w różnych warunkach pogodowych. Pełni też wiele innych funkcji, warto zatem zadbać o jej zdrowie.

W tych przypadkach warto wybrać się do dermatologa

To całkiem naturalne, że przy takim obciążeniu skóra nie zawsze sobie z tym radzi, a „ceną przeciążenia” są różne choroby skóry.

Wśród głównych przyczyn, które mogą powodować takie choroby, są:

  • Dziedziczna predyspozycja;
  • Różne infekcje i wirusy, patogenna mikroflora;
  • Zmiany hormonalne, choroby innych narządów ciała.

Czasami skóra jest rodzajem „wykresu”: na przykład jej „blady wygląd” może wskazywać na możliwe problemy z układem sercowo-naczyniowym i konieczność wizyty u kardiologa. A żółtawy odcień może informować nas o problemach z wątrobą. Dermatolog to specjalista zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób skóry. Do kompetencji dermatologa należy również leczenie chorób paznokci i włosów.

Najczęstsze objawy, przy których należy skontaktować się z dermatologiem to:

  • Swędzenie, łuszczenie i obrzęk skóry.
  • Wysypki na skórze, pojawienie się obszarów zapalnych i „płaczących”.
  • Wzrost brodawek i znamion, podejrzenie nowotworów.

W tym drugim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta w klinice i wizyta u dermatologa. Terminowe wizyty u lekarzy i wczesna diagnoza są z reguły kluczem do skutecznego leczenia. Konsultacja dermatologa w dobrej klinice to przede wszystkim poufna rozmowa między lekarzem a pacjentem. Lekarz musi poznać wszystkie objawy i dolegliwości pacjenta, dowiedzieć się o warunkach jego życia i pracy, o chorobach przewlekłych i dziedzicznych, o złych nawykach. Dobry dermatolog zbada skórę ciała, oceni stan paznokci, włosów, gruczołów łojowych. Istnieje również możliwość umówienia wizyty u lekarzy innych specjalności w celu dodatkowej konsultacji.

5 rzeczy które powinien posiadać dobry dermatolog

Po pierwsze, dermatolog musi być kompetentny. Jak każdy dobry lekarz powinien posiadać rozległą wiedzę nie tylko w swojej dziedzinie, ale ogólnomedyczną. W końcu ludzka skóra jest organem, który jednocześnie uzupełnia, a czasem powiela funkcje innych wewnętrznych układów ludzkiego ciała. Jeśli coś jest nie tak z narządami wewnętrznymi, sygnalizuje nas o kłopotach. Skóra, jako dobry wskaźnik, reaguje na wszelkie zmiany w naszej kondycji. Dlatego dobry dermatolog, dokładnie badając skórę pacjenta, może zidentyfikować wiele jego problemów zdrowotnych. Na przykład mleczna bladość, może sygnalizować niedobór żelaza i wynikającą z niego anemię, a także choroby płuc. Jeśli do bladości doda się niebieskawy odcień, który najczęściej występuje w okolicy trójkąta nosowo-wargowego lub paznokci, dermatolog będzie podejrzewał problemy z sercem i pilnie skieruje takiego pacjenta na EKG i zaleci wykonanie testów wysiłkowych. Internauci w sieci najczęściej szukają dobry dermatolog Warszawa, ale kwestia znalezienia dobrego specjalisty z zakresu dermatologii to problem wszystkich, nie tylko dużych, polskich miast.

Po drugie, dermatolog musi znać wiele nowoczesnych metod diagnostycznych.

Po trzecie i dotyczy to dermatologa-człowieka, musi być uważny. Dermatolog powinien bardzo dokładnie zbadać powierzchnię skóry pacjenta, dzięki czemu nie przeoczy, niewielkich, na pierwszy rzut oka, niewidocznych zmian które mogą sygnalizować poważne choroby. Bardzo ważne w skutecznym leczeniu jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Przy wyborze centrum medycznego należy również wziąć pod uwagę wyposażenie gabinetu. To dzięki nowoczesnym urządzeniom lekarz będzie w stanie, szybko zidentyfikować przyczyny chorób oraz zaproponować optymalną i skuteczną metodę leczenia.

Po czwarte, dermatolog musi mieć solidne doświadczenie. Lekarz nie powinien zakładać, jaką masz chorobę, a na pierwszej wizycie rzadko można ustalić, czym tak naprawdę jest choroba i jakie są jej przyczyny. Jeśli lekarz po prostu wypisze receptę na maść usuwającą wysypkę, to po pewnym czasie będziesz musiał udać się do lekarza z poważniejszymi dolegliwościami.

Z reguły dobry lekarz nie będzie próbował ukrywać przed tobą swoich założeń, nie będzie zlecał zbędnych usług kliniki i jasno wytłumaczy, dlaczego każde z przydzielonych mu badań jest potrzebne. Jeśli wszystko dzieje się na odwrót, to warto zmienić zarówno lekarza, jak i przychodnię.

Dobry dermatolog, jak każdy inny lekarz, nie może osądzać ani okazywać swojego niezadowolenia, musi być zainteresowany wyleczeniem twojego problemu. Jeśli nie jesteś zadowolony ze specjalisty i nie czujesz się swobodnie podczas wizyty, to lepiej nie kontynuować leczenia u takiego lekarza. Wzajemne zrozumienie i komfort, to podstawa pomyślnego wyleczenia.


Joanna

Dodaj komentarz

Sprawdź również