Czym czyścić kanapę? 4 sprawdzone sposoby.


Czym czyścić kanapę? 4 sprawdzone sposoby.

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest kanapa czy sofa ze zdejmowanym pokrowcem, który można po prostu wyprać. Jeśli posiadasz mebel obity na stałe, również możesz go skutecznie odświeżyć.

Są na to sprawdzone sposoby, w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest kanapa. Spytaliśmy ekspertów z pralni Nova Fala o kilka porad w zależności od typu materiału.

1. Skóra ekologiczna.

Meble obite eko skórą są teraz na topie. Prezentują się pięknie właściwie w każdym wnętrzu. Są również bardzo praktyczne – ich obicie nie chłonie wilgoci ani przykrych zapachów, więc brudzi się mniej niż obicie ze zwykłej tkaniny. Większość zabrudzeń usuniesz skutecznie zwykłą ściereczką zwilżoną w wodzie z łagodnym detergentem na przykład mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, aby wszelkie zabrudzenia (zwłaszcza tłuste plamy) usuwać od razu, bo zestarzałe mogą być trudniejsze do zmycia.

2. Aksamit, welur, sztruks.

Tak zwane obicia pluszowe są piękne i miłe w dotyku, ale dosyć trudne w czyszczeniu. Niestety bardzo łapią kurz, chłoną wszelkie zapachy, szybko ulegają wgnieceniu i wytarciu. Aby jak najdłużej wyglądały jak nowe, codziennie przeczesuj je specjalną szczotką, warto również raz na kilka dni odkurzyć mebel odkurzaczem, a raz na kilka miesięcy wezwać specjalistę, aby wyprał obicie karcherem.

3. Bawełna.

Dobrze utrzymana potrafi służyć bardzo długo. Wystarczy regularnie odkurzać kanapę lub sofę i na bieżąco usuwać plamy. Pomogą w tym specjalne preparaty do czyszczenia obić bawełnianych w sprayu lub piance. Wystarczy nanieść odrobinę na plamę i delikatnie pocierać, aż do jej całkowitego usunięcia. Takie preparaty pochłaniają też przykre zapachy, chronią włókna tkaniny i odświeżają kolor.

4. Tkanina syntetyczna.

Tapicerkę ze sztucznego materiału również powinnaś odkurzać co kilka dni. Ponadto raz na miesiąc warto odświeżyć cały mebel przy pomocy preparatu do prania dywanów lub wyczyścić odkurzaczem piorącym. Jest to konieczne, ponieważ sztuczne tkaniny elektryzują się i mocno przyciągają kurz. Jeśli zdarzy się plama, możesz ja wywabić takimi samymi środkami, jak te zalecane do obić bawełnianych.

Niezależnie od tego, z czego wykonana jest Twoja kanapa, jeśli systematycznie będziesz o nią dbać, będzie Ci służyć o wiele dłużej. Pamiętaj, że meble tego typu jak sofa, fotele i kanapy przyciągają do siebie i gromadzą najwięcej kurzu. Dlatego czyść je regularnie, zwróć na to szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy.


Joanna

Sprawdź również