Czy warto mieć basen w ogrodzie?


Czy warto mieć basen w ogrodzie?

Przydomowy ogródek, nawet niewielkich rozmiarów, to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce odpocząć od codziennych obowiązków. Dbamy o te miejsca, aranżując je tak, aby cieszyły oko, a jednocześnie zapewniały efektywny relaks. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest własny basen. Czy warto w niego inwestować? Gdzie można go umieścić? Jak dbać o czystość wody? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania – zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym wskażemy wszystkie zalety i wady posiadania własnego basenu.

Basen rozkładany

Wśród często wybieranych basenów są wersje rozkładane. Wyróżniają się nie tylko łatwością montażu, ale także atrakcyjną ceną. Popularnym modelem jest basen rozporowy, czyli zbiornik zbudowany ze specjalnego materiału, mocowanego do stelaża. Woda, napierając na ścianki, zapewnia stabilność konstrukcji. Co więcej – tego typu basen sprawdzi się także w niewielkich ogrodach, gdzie nie możemy zastosować żadnego innego rozwiązania.

Istotnym atutem basenów rozporowych jest z pewnością różnorodność pod względem rozmiarów, ale także akcesoriów dodatkowych. Można do zbiornika dokupić drabinkę, pokrowiec chroniący przed zanieczyszczeniami stałymi czy filtry, których zadaniem jest dbanie o jakość wody. Cena tych basenów zależna jest między innymi od ich rozmiarów. Najprostsze modele to wydatek rzędu kilkuset złotych, który pomoże wam pokryć pożyczka online

Basen na stałe

Zupełnie inne właściwości ma basen na stałe, czyli murowany w ziemi. Wówczas niezbędne jest wykonanie projektu, doprowadzenie instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. Wykonanie zbiornika tego rodzaju najlepiej powierzyć specjalistycznym firmom, które mają doświadczenie w budowie basenów. Chodzi między innymi o stosowane materiały, a także wspomniane wcześniej instalacje.

W przypadku zbiornika budowanego na stałe ograniczeniem jest jedynie powierzchnia ogrodu, która determinuje maksymalną wielkość basenu. Natomiast jego kształt czy głębokość zależy jedynie od naszych preferencji. Warto jednak pamiętać, że musimy odpowiednio zadbać o konserwację i pielęgnację zbiornika, szczególnie przed okresem zimowym. Wypuszczenie wody i właściwe zabezpieczenie basenu jest konieczne, aby nie uległ zniszczeniu podczas mrozów.

Jak dbać o basen?

Wspomnieliśmy przed chwilą o konieczności zadbania o stan basenu przede wszystkim w porze zimowej. To jednak nie wszystko. Aby bezpiecznie korzystać ze zbiornika, musimy pamiętać o czystości wody. Służy temu między innymi instalacja filtracyjna, a także preparaty chemiczne, które regularnie powinniśmy wrzucać do basenu. Dzięki temu zyskamy najwyższą jakość wody, a tym samym bezpiecznie będziemy mogli korzystać ze zbiornika.

Chemia i filtry, które możecie kupić z pomocą pożyczki online, eliminują nie tylko zabrudzenia stałe, ale przede wszystkim mikrobiologiczne. Minimalizujemy więc ryzyko powstawania glonów w zbiorniku, które wymuszają wymianę wody, co jest z kolei dość kosztownym i czasochłonnym zabiegiem. Pamiętajcie także o zasłanianiu basenu na noc, aby do wody nie wpadały liście czy kamienie.

Basen jest doskonałym rozwiązaniem w każdym ogrodzie. Jego stworzenie nie musi być kosztowne – wystarczy zdecydować się na modele rozporowe. Jeśli jednak możecie pozwolić sobie na budowę zbiornika stałego, w czym pomoże pożyczka online, zdecydujcie się na to rozwiązanie. Jest trwałe i nie wymaga czasochłonnych zabiegów związanych z rozkładaniem czy składaniem basenu.


Joanna

Sprawdź również