- Joanna
- 2019-01-19
Seks w ciąży to cały czas temat, któremu towarzyszy mnóstwo mitów i niedopowiedzeń. Zobaczmy, czy rzeczywiście seks w ciąży jest bezpieczny i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie.
W zdecydowanej większości przypadków seks w ciąży jest bezpieczny. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny i każda ciąża może przebiegać inaczej. Dlatego decyzję o tym, czy seks w ciąży jest bezpieczny w naszym przypadku, powinien podjąć lekarz położnik prowadzący ciążę. Jeśli jednak nie ma żadnego zagrożenia ciąży ani innych medycznych przeciwwskazań, przyszli rodzice nie muszą rezygnować ze zbliżeń. Poza medycznymi przeciwwskazaniami, o których nieco więcej napisaliśmy poniżej, istnieją również czynniki psychologiczne. – Są to na przykład lęk o dziecko czy niska samoocena, związana ze zmieniającym się ciałem kobiety. Z drugiej jednak strony zmiany hormonalne w ciele kobiety powodują często zwiększone libido, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. W takim przypadku zdecydowanie warto eksplorować z partnerem te pokłady energii seksualnej – podsumowuje ekspertka z portalu https://n69.pl/.
Wiemy już, że seks w ciąży jest w większości przypadków bezpieczny i jak najbardziej wskazany. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań natury medycznej, które wykluczają seks w ciąży. Pierwszym i najważniejszym z nich jest opinia lekarza prowadzącego ciąże. Jeśli zaleci on wstrzemięźliwość, należy bezwzględnie się do tego zastosować. Inne przeciwwskazania do seksu w ciąży to:
Łożysko przodujące (łożysko częściowo lub całkowicie pokrywa szyjkę macicy).
Niewyjaśnione krwawienia z pochwy.
Poprzednia ciąża zakończona przedwczesnym porodem.
Ciąża mnoga może być przeciwwskazaniem do seksu w III trymestrze.
Z kolei przeciwwskazaniem do współżycia w I trymestrze może być poronienie lub zagrożenie poprzedniej ciąży.
Seks w III trymestrze ciąży jest niewskazany, jeśli poprzednia ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem lub istniało jego realne zagrożenie.
Istnieją również pewne przeciwwskazania odnośnie seksu oralnego i analnego w ciąży. W czasie seksu oralnego partner musi szczególnie uważać, aby nie wdmuchiwać powietrza do pochwy. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do blokady naczyń krwionośnych i zagrożenia życia zarówno mamy, jak i dziecka. Z kolei seks analny jest zdecydowanie odradzany w ciąży przez większość lekarzy. Taka forma zbliżenia stwarza zagrożenie przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. To z kolei może prowadzić do poważnej infekcji.
Pierwsze tygodnie po porodzie są zwykle dużym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Zmęczenie i stres wywołany całkowicie nową sytuacją mogą powodować spadek libido. Ewentualny powrót do współżycia powinien być uzależniony przede wszystkim od procesu gojenia w ciele kobiety. Powinniśmy zachować wstrzemięźliwość seksualną co najmniej przez okres połogu, czyli 6 tygodni. Decyzję o wznowieniu współżycia możemy podjąć po wizycie kontrolnej u lekarza położnika. W wielu przypadkach poród siłami natury może spowodować spore zmiany anatomiczne w organizmie kobiety. Często powodują one problemy z nietrzymaniem moczu i spadek odczuwania przyjemności w czasie stosunku i orgazmu. Odpowiedzią na te problemy może być wzmocnienie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. Mięśnie te możemy ćwiczyć samodzielnie lub stosując tak zwane kulki gejszy. Do bardziej zaawansowanych treningów możemy wykorzystać tak zwane kulki gejszy progresywne. Pamiętajmy jednak, że kulek gejszy nie należy stosować ani w czasie ciąży, ani w ciągu 3 miesięcy po porodzie.
Seks w ciąży może być wspaniałym przeżyciem dla obojga partnerów. Pamiętajmy, że w tym okresie najważniejszy jest komfort i dobre samopoczucie mamy i rosnącego w niej dziecka. Nie pozwólcie więc, by brak ochoty na seks popsuł między Wami relacje. W takich sytuacjach warto szukać innych form bliskości.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: illustrissim
Dodaj komentarz