- Joanna
- 2019-03-15
W ostatnim czasie tematem priorytetowym stała się ekologia. Postęp techniki i nowych technologii w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat osiągnął zawrotną prędkość, na każdym kroku dostarczając nam nowe rozwiązania. Jednak w tym całym pędzie zaczęto coraz większą uwagę zwracać na środowisko. I bardzo dobrze, bo jest to coś co możemy bardzo łatwo zniszczyć, a odbudowanie zajmie lata, jeśli w ogóle będzie możliwe. Również producenci ubrań zaczęli brać sobie tę kwestię do serca. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupów odzieży, aby wspierać ich działania i również stać się EKO?
Ekologia na dobre zagościła, a przynajmniej chociaż próbuje zagościć w każdej dziedzinie naszego życia, również w modzie. Poprzez odpowiednie wybory możemy sprawić, że nasza szafa też będzie EKO. Jednak jak rozpoznać które ubrania wytwarzane są zgodnie z tym nurtem? Podstawą jest materiał, z którego dana koszulka, spodnie damskie itp. są wykonane. Wybierajmy naturalne tkaniny, roślinnego lub zwierzęcego pochodzenia. Sprawdzajmy jednak czy rzekomy materiał przyjazny środowisku na pewno takowym jest. Ważne, aby włókna pochodzenia roślinnego pochodziły z uprawy, na której nie były stosowane pestycydy, ani inne środki drażniące. W przeciwnym razie taki wybór nie ma żadnego sensu. Podobna sytuacja tyczy się tkanin pochodzenia odzwierzęcego. Hodowla powinna być odpowiedzialna, zwierzęta muszą mieć zapewnione dobre warunki do życia, a w ich pożywieniu nie powinno znajdować się GMO, antybiotyki czy hormony. Dobra tkanina to połowa sukcesu.
Aby być na tope, wielu producentów zapewnia, że są ekologiczni i robią wszystko zgodnie z prawami natury. Ale czy jest tak naprawdę? Nie zawsze jest tak różowo jak wygląda. Podczas zakupów dokładnie przeanalizujmy co kupujemy. Często ubrania wykonane z materiałów przyjaznych środowisku są droższe, a po co przepłacać za coś co tylko takowe udaje. Oprócz naturalnej tkaniny również dobrą opcją jest postawienie na te pochodzące z recyklingu. Ponowne wykorzystanie surowców jest wspaniałym pomysłem! Sprawdźmy również producenta czy aby na pewno jego produkcja i sprzedaż są zgodne z zasadami sprawiedliwego handlu. Jest szereg norm które musi spełnić, a niektóre z nich potwierdzone są certyfikatami, które jeszcze bardziej zwiększają wiarygodność danej firmy. Dobrze, żebyśmy stawiali na producentów z lokalnego obszaru. Wpływa to na redukcję zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Wspierajmy co nasze!
Coraz większą popularność zyskały zakupy z drugiej ręki. Kiedyś kojarzone wyłącznie z lumpeksami, dzisiaj jednak poszerzyły swoje występowanie. Spotkamy zarówno sprzedaż detaliczną, prywatną na różnych portalach internetowych, jak i organizowane specjalne wyprzedaże opierające się na rzeczach używanych. Jest to cudowne! Czasem jest tak, że kupimy daną rzecz, założymy ją raz, rzucimy na dno szafy, a gdy sobie o niej przypomnimy albo rozmiar, albo fason już nam nie odpowiada. To nie powód, żeby ją wyrzucić. Zazwyczaj jest to element garderoby np. spodnie, sukienka, które nie jest nawet zniszczone. Jest to więc doskonały moment, aby zmieniły właściciela i otrzymały drugie życie. Recykling w prostej formie, a do tego przynoszący jeszcze zarobek. Oszczędność pieniędzy i równocześnie środowiska, czyż nie brzmi świetnie? Ty też możesz być EKO!
Dodaj komentarz