Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jak pielęgnować i leczyć?


Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jak pielęgnować i leczyć?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, na którą niestety nie ma lekarstwa – nie znaczy to jednak, że jesteśmy w jej obliczu całkowicie bezsilni. Na szczęście istnieją preparaty, które pomagają w funkcjonowaniu chorego i zmniejszają jego dyskomfort. Zanim jednak się o nim dowiemy, musimy zrozumieć, czym dokładnie jest AZS.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest? 

AZS jest przewlekłą chorobą skóry, która występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak już wspomniano, niestety nie da się jej w pełni wyleczyć. Choroba ta fluktuuje na przestrzeni czasu – raz jest to bardzo silny atak, raz moment reemisji. Powodów AZS badacze doszukują się w kilku różnych czynnikach – genetycznych, immunologicznych, jak i środowiskowych. W prewencji objawów stosuje się najczęściej emolienty. Vitella Ictamo w aptece to przykład środku, który świetnie sobie radzi w zwalczaniu objawów AZS. Jest to krem przeznaczony do pielęgnacji bardzo podrażnionej skóry, który zawiera w składzie substancje aktywne takie jak wazelina, tlenek cynku czy ichtiol. Świetnie regeneruje naskórek i chroni go przed otarciami i urazami. 

Objawy AZS 

Choroba ta zaczyna się już po piątym roku życia, co świadczy o jej oddziaływaniu na całym życiu człowieka. Objawy są dość charakterystyczne, są to: 

  • zmiany skórne - najczęściej o typie rumieniowym, grudkowym, ale też wysiękowym, 
  • świąd - niezwykle uciążliwy i często nie pozwala wykonywać podstawowych czynności,  
  • przesuszenie skóry – ma ona też tendencje do pękania i przebarwień. 

AZS u dorosłych ma skłonność do zajmowania powierzchni zgięciowych kończyn, jak tułowia i dłoni. Natomiast u dzieci pierwsze objawy występują najczęściej na twarzy. 

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć? 

Leczenie tej choroby to proces długotrwały i złożony – tak naprawdę się nigdy nie kończy, gdyż polega po prostu na zmniejszeniu objawów. Leczenie możemy podzielić na niefarmakologiczne i farmakologiczne. 

Leczenie niefarmakologiczne 

W pielęgnacji skóry atopowej należy pamiętać o tym, aby unikać jakichkolwiek produktów, których skład jest dla skóry drażniący – zaliczają się do nich substancje zapachowe i konserwanty. Zdarza się również, że AZS zaostrza się podczas współistniejących alergii pokarmowych – w takim wypadku trzeba zastosować odpowiednie diety, aby wyeliminować te składniki z naszego jadłospisu.  

Podstawą niefarmakologicznej terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry – nie wystarczy tylko unikać szkodliwych produktów, warto też stosować te, które na nas dobrze wpływają. Tutaj bardzo ważne są wszystkie rodzaje emolientów, które są preparatami na bazie tłuszczów. Ich zadaniem jest naprawa i odbudowa warstwy lipidowej, jak i bariery naskórkowej. 

Leczenie farmakologiczne 

Przez lata w leczeniu farmakologicznym stosowano glikokortykosteroidy, jednak nie można ich aplikować przez długi okres, gdyż mają wiele skutków ubocznych – zanik skóry i rozstępy. Dziś najlepszą metodą miejscową są inhibitory kalcyneuryny, które wykazują brak skutków ubocznych – niestety, są wciąż bardzo drogie.  

Zdarza się, że użycie immunosupresantów może pomóc w leczeniu. Podobnie sytuacja ma się z lekami przeciwhistaminowymi. Niestety, proces leczenia dla każdego jest inny i dobranie odpowiednich leków wymaga pracy z lekarzem i wielu prób, aby znaleźć ten, który działa na danego pacjenta najlepiej. 

fot:pixabay.com


Joanna

Sprawdź również