- Joanna
- 2018-10-10
Andropauza u mężczyzn podobnie jak menopauza u kobiet jest okresem przejściowym pomiędzy wiekiem dojrzałym a rozpoczynającą się starością. To czas, w którym zarówno w ciele mężczyzny, jak i jego psychice zachodzi wiele istotnych zmian. Stopień ich nasilenia, podobnie jak czas wystąpienia uwarunkowany jest różnymi czynnikami, jak prowadzony styl życia czy poziom aktywności fizycznej. Zróżnicowany może być zarówno wiek, w którym u mężczyzny rozpoczyna się andropauza, jak i rodzaj jej objawów. Które z nich występują najczęściej?
Andropauza u mężczyzn – objawy, których nie da się przeoczyć
Temat andropauza u mężczyzn – objawy zazwyczaj pojawia się w męskim gronie około 50. roku życia. Są to jednak umowne ramy czasowe. Zdarza się bowiem, że pierwsze symptomy andropauzy występują już u 40-latków, a nawet 30-latków. Czas wystąpienia objawów charakterystycznych dla andropauzy jest bowiem kwestią indywidualną, uzależnioną od różnych czynników. Wśród nich wymienia się uwarunkowania genetyczne, prowadzony styl życia, poziom aktywności fizycznej oraz ogólny stan zdrowia. Wpływ na przyspieszenie jej wystąpienia ma również niewłaściwa dieta nadmierna waga oraz stosowanie używek.
Zmiany, jakie w czasie andropauzy zachodzą u mężczyzny, dotyczą przede wszystkim sfery fizycznej. Z kolei one wywołują zmiany w obszarze psychiki mężczyzny i jego seksualności. Owe zmiany fizyczne oznaczają proces ogólnego starzenia się organizmu. Dzieje się tak na skutek obniżenia stężenia hormonów takich jak testosteron, estron, DHEA, melatonina, estradiol oraz hormon wzrostu. Ich spadek powoduje przyrost masy ciała, spowolnienie tempa metabolizmu, spadek masy mięśniowej, wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierne przerzedzenie owłosienia. Mężczyźni mogą w tym czasie cierpieć na wzmożoną potliwość, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie i osłabienie.
Charakterystycznym objawem andropauzy, który występuje u większości mężczyzn, jest przerost gruczołu krokowego i spowodowane nim zaburzenia w oddawaniu moczu.
W świecie męskich problemów
Wszystkie zmiany fizyczne, jakie zachodzą w okresie andropauzy w ciele mężczyzny, mają bardzo duży wpływ na jego samopoczucie. Mężczyźni w tym czasie bywają mocno rozdrażnieni. Ich nastrój może ulec znacznemu obniżeniu. U niektórych mogą pojawiać się stany depresyjne lub nerwicowe, którym towarzyszy nieuzasadniony lęk oraz ciągły niepokój. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz trudności z koncentracją.
Niestety to nie jedyne problemy, z którymi muszą się zmagać mężczyźni w okresie andropauzy. Wspomniany wcześniej spadek stężenia hormonów, któremu zazwyczaj towarzyszy przerost prostaty, powoduje obniżenie popędu seksualnego. W tym czasie mogą wystąpić problemy z erekcją, a libido ulec znacznemu obniżeniu. Mężczyźni w okresie andropauzy skarżą się na brak satysfakcji z życia seksualnego, a to, jak łatwo się domyślić, dodatkowo wpływa na pogorszenie ich nastroju.
W przypadku dużego nasilenia objawów andropauzy, które znacznie wpływają na obniżenie jakości życia, zaleca się terapię hormonalną mającą na celu złagodzenie uciążliwych symptomów.
Dodaj komentarz